کد خبر: 80525729 (3128298) | تاریخ خبر: 14/11/1391 | ساعت: 20:49|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

کوسه نهنگ دو تنی در آبهای کیش رها شد

کیش-کوسه نهنگ دو تنی که به تور صیادان کیش افتاده بود با تلاش اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد به دریا بازگردانده شد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش شامگاه شنبه اعلام کرد که این کوسه نهنگ روز 12 بهمن ماه توسط ˈداود آبخیزˈ صیاد بومی کیش شکار شد.
این صیاد پس از ناتوانی برای رها ساختن کوسه نهنگ از تور، صید را تا اسکله صیادی کیش به دنبال کشیده و با تلاش اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش و همکاری واحد اجرائیات، صیادان و غواصان محلی و دوستداران محیط زیست این صید در آبهای نیلگون خلیج فارس رهاسازی می شود.
کوسه نهنگ بزرگترین گونه در میان ماهی ها و کوسه ها است که طول آن می تواند به 20 متر و وزن آن به 34 تن برسد اما این غول مهربان بر خلاف داستان هایی که درباره اش گفته می شود بسیار بی آزار است و تنها از پلانکتون ها و ماهی های کوچک تغذیه می کند.
کوسه نهنگ در تمام آب های تروپیکال و گرم، غیر از مدیترانه وجود داشته و بومی ایران نیز می باشد که به دلیل کاهش آنها از سال 2000 میلادی در لیست قرمز سازمان بین المللی حفاظت از محیط زیست به عنوان یک گونه آسیب پذیر معرفی شده است.
این جانور درآبهای عمیق تا 700 متر و آبهای کم عمق ساحلی و لاگون های مرجانی دیده می شود و در یک ساعت می تواند شش هزار لیتر آب را فیلتر کرده و از مواد غذایی آن استفاده کند.
سرعت شنای کوسه نهنگی در آب حدود پنج کیلومتر در ساعت است که دمای سطحی بین 21 تا 30 درجه سانتیگراد را ترجیح می دهد. این آبزی در طول روز بیشتر وقت خود را به تغذیه در نزدیک سطح آب می گذراند اما شب ها و هنگام سفر به عمق آب می رود.
در ایران طبق مصوبات اجرایی قانون شکار و صید، این آبزی جزء گونه های حمایت شده بوده و جریمه مربوط به صید هر قطعه آن 20 میلیون ریال تعیین شده است.
ردیابی های ماهواره ای مهاجرت های طولانی کوسه نهنگی را تا مسافت دو هزار کیلومتر تأیید می کند.
جزیره کیش در 18 کیلومتری سرزمین اصلی در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.ک/1
1234/668

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال